Usnesení: Návrh Charty hnutí a další kroky/Dodatek

This page is a translated version of the page Resolution:Draft Movement Charter and next steps/Appendix and the translation is 100% complete.

Dodatek: Počáteční pilotní osnovy pro distribuci zdrojů, technologický pokrok a podporu organizací hnutí Wikimedia

Shrnutí návrhů

1/ Shrnutí navrhovaných změn distribuce zdrojů

  • Do ledna 2025 bude vytvořen dočasný globální orgán, který bude mít odpovědnost a rozhodovací pravomoci ohledně přidělování grantů Wikimedia, které jsou v současnosti vypláceny v rámci komunitárního fondu. V koordinaci s Wikimedia Foundation bude mít pravomoc upravovat stávající struktury udělování grantů tak, aby lépe odpovídaly vyvíjejícím se potřebám hnutí, včetně úpravy způsobu kategorizace regionů a stanovení globálních nebo tematických cílů financování.
  • Jako výchozí bod bude tento orgán sestávat z jednotlivců, kteří sloužili alespoň jedno funkční období ve Výboru regionálních fondů, čímž bude zajištěno globální zastoupení každého z 8 globálních regionů.[1]
  • Regionální výbory fondů se budou vyvíjet tak, aby lépe reprezentovaly své komunity tím, že budou převážně vybírány svými komunitami (oproti současnému jmenování nadací Wikimedia Foundation).
  • Vzhledem k tomu, že správní rada má konečné finanční a svěřenecké závazky, je v konečném důsledku odpovědná za schvalování toho, kolik z rozpočtu nadace bude k dispozici pro rozdělování grantů, a správní rada bude vyžadovat doporučení a poznatky tohoto orgánu pro návrhy.

2/ Shrnutí poradního sboru pro produkty a technologie (již zveřejněno)

Pozadí a návrh

Jako součást doporučení strategie pohybu pro "koordinaci napříč zainteresovanými stranami" poradní rada pro produkty a technologie (PTAC) spojí technické přispěvatele a nadaci Wikimedia, aby společně definovali odolnější technologickou platformu odolnou vůči budoucnosti. PTAC se sejde během ročního pilotního projektu. Po jeho dokončení členové PTAC a nadace společně rozhodnou o pokračování programu, jeho členské základně a účelu.

Strategie PTAC (činnosti Rady)

  • V komunitách přispěvatelů radit ohledně strategie, plánování a pokroku na vysoké úrovni
  • Sladit zájmy a procesy technických dobrovolníků, přidružených společností a Wikimedia Foundation

3/ Shrnutí navrhovaných změn ekosystému organizací hnutí

  • Do ledna 2026 Wikimedia Foundation a další zúčastněné strany spoluvytvoří vylepšenou strategii na podporu ekosystému organizací hnutí – včetně stávajících poboček a navrhovaných subjektů hnutí, jako jsou huby – která pomůže odpovědět na kritické otázky týkající se růstu nových poboček a rozdělování finančních prostředků. Tato strategie se bude opakovat a bude v souladu s výše popsaným přístupem k distribuci zdrojů.
  • Mezitím se nadace Wikimedia Foundation zavazuje pokračovat ve své práci na zlepšení procesu uznávání a další funkční podpory pro posílení přidružených společností, jak je uvedeno v Strategii přidružení Wikimedia Foundation.

Kompletní návrhy

1/ NÁVRH: Zřízení experimentálního výboru pro globální distribuci zdrojů

Wikimedia Foundation do ledna 2025 1) zřídí prozatímní výbor pro globální distribuci zdrojů (GRDC) a 2) upraví proces výběru výborů regionálních fondů tak, aby byla zajištěna vzájemná odpovědnost za rozdělování finančních prostředků mezi nadaci a komunity.

Tato vzájemná odpovědnost, zakotvená v principu decentralizace, zajišťuje, že komunity samy rozhodují o tom, kdo je odpovědný za distribuci finančních prostředků v jejich příslušných regionech, a že komunity a Wikimedia Foundation jsou společně odpovědné za zajištění spravedlivé distribuce finančních prostředků v rámci hnutí.

Výbor bude zřízen jako dvouletý studijní experiment s plánem zapojit se do dalších komunitních konzultací, jakmile budou výsledky tohoto dvouletého experimentu dokončeny a veřejně sdíleny v roce 2027. Výbor bude poskytovat Radě prozatímní aktualizace a Komunity a přidružené společnosti Wikimedia.

Účel a role a odpovědnosti

Výbor pro globální distribuci zdrojů

Wikimedia Foundation vytvoří globální orgán řízený dobrovolníky (pracovní název: The Global Resource Distribution Committee, GRDC), aby stanovil strategii distribuce zdrojů Wikimedia Movement a doporučil nadaci Wikimedia Foundation pro financování regionálních a tematických aktivit a iniciativ na podporu posláním hnutí Wikimedia. GRDC se skládá ze 16 členů vybraných každým z 8 regionů a bude zřízena do ledna 2025. Jejich rozhodnutí budou informovat o prvním kole regionálních a tematických rozhodnutí o financování ve fiskálním roce nadace 2025–2026.

Globální výbor pro distribuci zdrojů bude odpovědný za:

  • Nastavení politik, strategie a standardů souvisejících s distribucí zdrojů pro hnutí, včetně toho, jaký typ aktivit a nebo subjektů bude hnutí kolektivně podporovat, a globální politiky diverzity a spravedlnosti.
  • Nastavení regionálních, tematických a jiných alokací finančních prostředků, včetně zásad pro rozdělování finančních prostředků mezi regiony a pravidelné přidělování do tematických a nebo ad hoc (např. strategie hnutí) finančních obálek. V případě potřeby určete, zda je nutné uzákonit změny výborů regionálních fondů, nebo zda je třeba vytvořit nové výbory fondů (např. tematické).
  • Stanovení cílů a metrik celého hnutí, včetně hlavních výsledků, kterých se hnutí snaží dosáhnout v regionech i tématech (např. zvýšení obsahu podle regionů, sladění s globálními vzdělávacími standardy) a relevantní metriky spravedlnosti.
  • Koordinace rozhodování o distribuci zdrojů s Affiliations Committee nebo jiným globálním orgánem odpovědným za podporu ekosystému Wikimedia Movement Organizations (pokud bude takový orgán v budoucnu vytvořen).

Vzhledem k tomu, že správní rada má konečné finanční a svěřenecké závazky, je BOT odpovědný za schvalování toho, jak velká část rozpočtu nadace bude k dispozici pro distribuci grantů, a bude vyžadovat doporučení a poznatky tohoto orgánu pro návrhy.

Výbory regionálních fondů

Do ledna 2025 bude zřízeno osm výborů regionálních fondů, každý ze sedmi členů, a kodifikován jejich výběrový proces.

V souladu s principem subsidiarity Hnutí budou mít výbory regionálních fondů na uvážení nad strategiemi, cíli a procesy financování implementovanými v jejich regionech, pokud budou v souladu s politikami a principy přijatými Výborem pro globální distribuci zdrojů a budou dodržovat příslušné osvědčené postupy v oblasti práva/správné správy věcí veřejných. Regionální výbory fondů budou odpovídat za:

  • Nastavení regionální strategie, standardů, cílů a metrik v souladu s politikami stanovenými GRDC. V souladu se zásadou subsidiarity to může udělat výbor sám, nebo se mohou rozhodnout usnadnit komunitní proces k vyjádření své regionální strategie a společných cílů. Každý region se může rozhodnout, že to udělá jinak.
  • Nastavení regionálního přístupu k rozdělování financí. V souladu se zásadou subsidiarity se každý region může rozhodnout, jaký přístup použije k přidělování finančních prostředků na hnutí, např. rozhodnout, zda rozdělování v jeho regionu probíhá formou grantů na návrhy (status quo), nebo zda jsou prostředky přidělovány na základě jiných kritérií, jako je např. jako počet obyvatel, velikost komunity, potřeby komunity atd.
  • Dohled nad financováním grantů, je-li to relevantní. Pokud se Výbor regionálních fondů rozhodne použít k rozdělování prostředků grantový proces, bude mít výbor na starosti navrhnout proces podávání žádostí, posoudit a rozhodnout o konkrétních návrzích a přezkoumat výsledky grantů.

Navrhovaná pilotní struktura a složení

Výbor pro globální distribuci zdrojů

(2 zástupci na region = celkem 16)

Subsaharská Afrika

Výbor regionálních fondů (NOVINKA)[1]

(7 zástupců)

ESEAP

Výbor regionálních fondů

(7 zástupců)

Severozápadní Evropa

Výbor regionálních fondů

(7 zástupců)

Jížní Asie

Výbor regionálních fondů

(7 zástupců)

LAC

Výbor regionálních fondů

(7 zástupců)

MENA

Výbor regionálních fondů (NOVINKA)[1]

(7 zástupců)

Severní Amerika

Výbor regionálních fondů

(7 zástupců)

CEECA

Výbor regionálních fondů

(7 zástupců)

Složení a podmínky

Každý výbor regionálních fondů se bude skládat ze 7 členů vybraných svými komunitami, kteří budou působit 2 roky, maximálně 2 funkční období. Jakmile člen působí ve výboru regionálních fondů alespoň 1 celé funkční období, může být svou komunitou nominován do výboru pro globální distribuci zdrojů, kde by mohl působit maximálně dvě 3letá období.

Výběr a způsobilost členů

Výběrový proces

Aby se zajistilo, že ti, kdo rozhodují o financování, budou odpovědní regionům, které zastupují, budou se od ledna 2025 konat komunální volby, kde voliči (budou určeni) z každého regionu zvolí sedm zástupců do svého výboru regionálních fondů.

Každý výbor regionálních fondů mezi sebou zvolí nebo vybere dva zástupce svého regionu do výboru pro globální distribuci zdrojů. V případě, že se místo v krajském výboru uvolní, může výbor vybrat náhradníka, který doslouží zbytek uvolněného funkčního období.

Způsobilost sloužit ve výborech globálních a regionálních fondů

Kandidáti do regionálních výborů musí mít bydliště v regionu nebo být občany země zastoupené v regionu, za který kandidují. Musí splňovat minimální práh standardu důvěry a bezpečnosti, který má být stanoven (např. nemohou být zakázáni).

Střet zájmů a univerzální kodex chování

Kandidáti a členové regionálních výborů a výboru pro globální distribuci zdrojů musí dodržovat zásady pro střet zájmů a univerzální kodex chování hnutí Wikimedia.

2/ NÁVRH: Poradní sbor pro produkty a technologie

(již na wiki)

Sladit zájmy a procesy technických dobrovolníků, přidružených společností a Wikimedia Foundation

  • Experimentujte s frameworky pro zlepšení spolupráce mezi vývojáři Wikimedia Foundation a technickými přispěvateli, stejně jako mezi produktovými manažery Wikimedia Foundation a uživateli.
  • Vyžádejte si a zastupujte hlas přispěvatelů a technických komunit: Poskytujte zpětnou vazbu z posledních verzí, kontrolujte výsledky a stanovujte priority a diskutujte s nadací o oblastech technických příležitostí.
  • Zapojte se do komunity přispěvatelů a vývojářů ohledně stanovení priorit a strategických rozhodnutí Wikimedia Foundation.

2024-25: Pilotní cíle PTAC

  1. Aby byl pilot PTAC úspěšný
    1. Nábor členů rady začne 15. září 2024
    2. Publikujte poznámky ze schůzek pro všechny aktivity
    3. Zveřejnit doporučení pro budoucí strukturu a funkci dlouhodobé rady
    4. Prozkoumejte, jak identifikovat a organizovat technické přispěvatele
  2. Identifikujte a udělejte doporučení pro alespoň 1 strategickou technickou příležitost
    1. Určete a vyberte potenciální příležitost
    2. Předložte praktická doporučení pro týmy produktů a technologií Wikimedia Foundation

Pilotní metriky úspěchu

  • PTAC pokračuje i v letech 2024-2025
  • PTAC definoval strategii organizace technických přispěvatelů
  • Doporučení pro strategickou technickou příležitost byla úspěšně připravena a přijata do plánovacího procesu Wikimedia Foundation Product and Technology.

Příklady strategických technických příležitostí

  • Jaká je naše strategie ohledně Wikitextu a Visual Editoru?
  • Jaké by měly být naše zásady pro intervence umělé inteligence / strojového učení v rámci projektu?
  • Jak vytvoříme přívětivé prostředí pro podporu nových technických přispěvatelů do hnutí?

Členové PTAC a nábor

PTAC vyžaduje různorodou skupinu zúčastněných stran z komunity technických dobrovolníků, Wikimedia Foundation a jejích přidružených společností, aby produktivně diskutovali o technické strategii a kompromisech.

Členové

  • 1 pomocník a příjemce poznámek Wikimedia Foundation
  • 3 zúčastněné strany Wikimedia Foundation
    • Selena Deckelmann, produktová a technologická ředitelka
    • bude oznámeno
    • bude oznámeno
  • 2 technické zúčastněné strany přidružené společnosti Wikimedia Foundation
  • 2 technické zúčastněné strany Wikimedia Foundation Board
  • 8 technických dobrovolníků:
    • 3 dobrovolníci Wikipedie (alespoň 1 zástupce enwiki)
    • 5 silných technických dobrovolníků: různé projekty, včetně MediaWiki, Wikidata, Commons atd.

Výhody členství PTAC

  • Spolupráce a ovlivňování vedení produktů a technologií Wikimedia Foundation a vedení dobrovolníků na technické strategii a směrování produktů.
  • Vytváření standardů spolu s Wikimedia Foundation pro způsoby práce s dobrovolníky, navrhování a experimentování s frameworky.
  • Rady a utváření směru vývojové práce Wikimedia Foundation.
  • Podpora od nadace k rozvoji vůdčích a komunikačních dovedností.

Připojuji se k PTAC jako technický dobrovolník

Vyzýváme kohokoli v hnutí, aby se přihlásil do PTAC, i když jste se nedávno připojili jako technický přispěvatel. Očekáváme, že tato rada bude diskutovat o skutečných výzvách a příležitostech týkajících se toho, jak je software vytvářen a nasazován, a o výzvách, kterým čelíme na wikinách.

  • Přihlášky do PTAC se otevřou 1. července 2024 a uzavřou se na konci Wikimanie 10. srpna.
  • Kandidáti budou vybíráni k pohovoru průběžně. Mohou s nimi vést rozhovor Jack Wheeler, Selena Deckelmann - CPTO a nebo člen Výboru pro produkty a technologie Wikimedia Foundation.
  • Vybraní členové budou informováni do 25. srpna a Radu zahájíme 15. září.
  • Vybraní členové by měli počítat s tím, že stráví v Radě zhruba 5 hodin měsíčně.

Vzhledem k povaze Rady budeme upřednostňovat kandidáty, kteří do Wikiverse přispěli technickými nebo designovými příspěvky. Například vytvořili nebo udržovali oblíbený nástroj pro použití na wikinách, přispěli prostřednictvím oprav kódu, zapojili se do kontroly kódu atd. Abychom zajistili transparentnost, budeme zveřejňovat statistiky o počtu žadatelů, sdílet základní údaje a kolik kandidátů jsou vybráni k pohovoru.

3/ Navrhované změny přidruženého ekosystému

  • Do ledna 2026 Wikimedia Foundation a další zúčastněné strany spoluvytvoří vylepšenou strategii na podporu ekosystému organizací hnutí – včetně stávajících poboček a navrhovaných subjektů hnutí, jako jsou centra –, která pomůže odpovědět na kritické otázky týkající se růstu nových poboček a rozdělování finančních prostředků. Tato strategie se bude opakovat a bude sladěna s přístupem distribuce zdrojů popsaným výše.

Mezitím se nadace Wikimedia Foundation zavazuje pokračovat ve své práci na zlepšení procesu uznávání a další funkční podpory pro posílení přidružených společností, jak je uvedeno v Strategii přidružení Wikimedia Foundation.

Poznámky

  1. 1.0 1.1 1.2 Dnes existuje 7 výborů regionálních fondů. Tento návrh rozdělí výbor pro Blízký východ a Afriku na dva, které zastupují Blízký východ a severní Afriku a subsaharskou Afriku.