Policy:Wikimedia Foundation Event Ban Policy/cs

This page is a translated version of the page Policy:Wikimedia Foundation Event Ban Policy and the translation is 97% complete.

Zásada zákazu akcí je soubor pokynů a postupů týkajících se identifikace a zacházení s uživateli, kteří mají zakázáno účastnit se akcí sponzorovaných nebo financovaných Wikimedia Foundation (WMF), v zájmu zachování fyzickou a psychickou pohodu účastníků. Tyto zásady a navrhované procesy podle těchto zásad se vztahují na osobní události, které se konají ve fyzických prostorách.

Základní principy

Zavázali jsme se umožnit všem členům komunity Wikimedie, bez ohledu na pohlaví, genderovou identitu a výraz, pohlaví, sexuální orientaci, postižení, fyzický vzhled, rasu, etnický původ, národnostní původ, věk, politickou příslušnost, náboženství nebo status komunity, těšit se pozitivní a konstruktivní zkušenost díky účasti na osobních akcích. Jsme odhodláni vytvářet bezpečné fyzické prostory pro účastníky akcí, aby se mohli osobně setkávat, komunikovat, učit se a spolupracovat s cílem zpřístupnit souhrn všech lidských znalostí všem.

Účel a rozsah

Účelem těchto zásad je zajistit, aby byly zavedeny vhodné protokoly, které pomohou zajistit duševní a fyzickou bezpečnost účastníků akce za okolností, kdy by se zakázaný uživatel měl pokusit zúčastnit se akce sponzorované nebo financované WMF. Jeho rozsah pokrývá od fází plánování přes dobu trvání akce až po období bezprostředně po události.

Procesy podle těchto zásad se vztahují na situace, kdy zákaz omezuje přístup (explicitně nebo implicitně), účast a nebo účast jednotlivců na offline akcích, které jsou sponzorovány nebo financované nadací Wikimedia Foundation, nebo – v určitých případech – přidružené subjekty (jako jsou přidružené společnosti nebo partneři hnutí). Tyto zásady používají termín 'akce' pouze pro takové akce organizované WMF, a proto se nevztahují na akce, které nejsou sponzorovány ani financovány WMF nebo v určitých případech přidruženými subjekty.

Kdy je uživateli zakázán přístup na událost?

Od všech účastníků akce se očekává, že budou dodržovat platná pravidla o veřejném chování a také Zásady přátelského prostoru konkrétní akce. Naprostá většina interakcí zaznamenaných prostřednictvím projektů Wikimedie nebo osobních akcí je skutečně pozitivní. Výjimečné okolnosti (jako je opakované zneužívání nebo chování, které ohrožuje důvěru a bezpečnost našich dobrovolníků nebo uživatelů) však mohou vést k zákazu konkrétních uživatelů. Tyto zákazy mohou být uloženy samotnými komunitami, přidruženými organizacemi nebo nadací Wikimedia Foundation a mohou zahrnovat širokou škálu činností, včetně, ale bez omezení, úpravy obsahu projektu, osobní účasti na akcích atd.

Opětovné použití

V zájmu vytváření příjemných fyzických prostorů pro komunitu Wikimedia doporučujeme pobočkám, projektům, uživatelským skupinám a přidruženým společnostem, aby přijaly a přizpůsobily tuto politiku při pořádání osobních akcí.

Zakázaní uživatelé

Přispěvatelům, kteří podléhají vnitřnímu nebo veřejnému globálnímu zákazu, uloženému WMF v souladu se zásadami globálního zákazu WMF, není standardně povolen přístup k událostem financovaným nebo sponzorovaným WMF. Přispěvatelům globálně zakázaným komunitami Wikimedia nebo místně zakázaným akcím místní přidruženou skupinou může být rovněž zamítnut přístup a případ od případu mohou být zařazeni na globální seznam.

Zákazy akcí uvalené nadací podléhají jiným kritériím než těm, které vyvinuly a dodržují přidružené organizace hnutí, ale mají je doplňovat. Uživatelé se zákazem účasti na místních akcích nejsou automaticky vyloučeni ze všech globálních akcí. Pokračující zneužívání ze strany uživatele však může ovlivnit rozhodnutí nadace rozšířit zákaz.

Podrobnosti o jednotlivcích, kterým je výslovně nebo implicitně zakázána účast na akcích, mohou být v souladu s těmito zásadami zpřístupněny určeným týmům nebo jednotlivcům v rámci organizačního týmu akce / výboru pro bezpečný prostor.

Další podrobnosti a informace týkající se zakázaných uživatelů v souladu s těmito zásadami lze nalézt v části Seznamy zakázaných uživatelů v procesu zásad pro zákaz událostí.

Role a odpovědnosti

Tým důvěry a bezpečnosti (T&S) bude v souladu s touto politikou působit jako komunikační kanál a hlavní rozhodovací orgán mezi nadací a projekty. Zodpovědnosti zahrnují vyšetřování po obdržení obav o konkrétního uživatele, uvalení zákazu akce, komunikaci se všemi dotčenými stranami a podporu EOT při prosazování těchto zásad.

Organizační tým akce (EOT) je zodpovědný za všechny organizační aspekty akce (zařízení, registrační proces, výběr místa, průběh akce atd.). Povinnosti EOT zahrnují zajištění toho, aby byla definována a zavedena vhodná opatření pro zachování bezpečnosti uživatele během osobní události a provádění veškerých akcí považovaných za nezbytné k vynucení zákazů akcí v souladu s touto politikou.

Podrobnější seznam povinností v souladu s těmito zásadami lze nalézt v části Role a odpovědnosti v procesu zásad zákazu událostí.

Upozornění na zákazy akcí

Jednotlivci, kterým je zakázána účast na akcích podle těchto zásad, by měli být informováni písemně (buď elektronicky nebo pomocí tradičních papírových médií). Oznámení o zákazech akcí bude vydávat tým důvěry a bezpečnosti prostřednictvím elektronické komunikace, kdykoli to bude možné. Pokud není známa žádná soukromá e-mailová adresa nebo ji lze přiměřeně zjistit, tým T&S se pokusí komunikovat s uživatelem prostřednictvím dostupných možností, jako je fyzická adresa nebo upozornění na uživatelskou stránku na wiki.

Uživatelé, kteří byli původně zabanováni osobně na akci, by měli obdržet tištěnou kopii oznámení o zákazu přítomným členem týmu T&S nebo místním organizátorem, pokud je k tomu vyzván. Stejně jako při jakékoli interakci s uživatelem by to mělo být provedeno za přítomnosti dvou lidí (osoba, která s uživatelem mluví, a svědek). Pokud je to možné, měla by si tým T&S ponechat kopii podepsanou zakázaným uživatelem a potvrdit, že kopii obdržel. Pokud uživatel odmítne podepsat, nemělo by se na něj dále tlačit a tato skutečnost by měla být zaznamenána na kopii.

Očekává se, že přidružení členové hnutí, kteří zakážou události specifické pro dané místo, budou tento zákaz sdělovat interně i zakázaným uživatelům v jejich určeném způsobu komunikace. Vyzýváme je, aby informovali nadaci o zákazu, aby jej bylo možné zaznamenat do záznamu nebo v případě potřeby provést další vyšetřování. V případě potřeby může nadace pomoci při určování optimálních komunikačních metod.

Oznámení o zákazu události se objeví jednou a bude automaticky platit pro všechny budoucí události. Uživatelé, kteří byli dříve upozorněni na globální zákaz nebo podobný zákaz velkého rozsahu, který již pokrývá/zakazují účast na akcích, nemusí být o zákazu akce zvlášť upozorňováni.

Komunikace s organizačním týmem akce

Je odpovědností nadace vyžádat si od místních organizátorů seznam všech místně zakázaných uživatelů před účastí na organizaci akce v daném místě. WMF také zajistí, aby organizační tým akce byl přiměřeně informován o zákazech akcí uložených WMF. Komunikaci by měl zahájit a provádět tým důvěry a bezpečnosti jménem nadace nebo tým nadace, který je s danou událostí nejvíce propojen (jako je tým grantů, tým Wikimania nebo tým technických událostí). Důvody jakéhokoli konkrétního zákazu budou zveřejněny pouze týmem důvěry a bezpečnosti a podle svého uvážení, a to pouze v rozsahu nezbytném pro implementaci těchto zásad.

Vzhledem k citlivé povaze informací, které mohou být sdíleny, bude tato externí komunikace zahájena až poté, co obdržíme podepsanou kopii NDA nadace, kterou předloží organizační tým akce. Další podrobnosti o tomto procesu lze nalézt v části Spojení s týmem organizace události v procesu zásad zákazu událostí.

Příprava

Proaktivní příprava může ovlivnit, jak se zachází s uživatelem se zakázanou událostí, před akcí nebo během ní. Pro maximalizaci efektivity by měl vedoucí organizačního týmu události zajistit, že bylo vynaloženo veškeré proaktivní úsilí a byla přijata všechna nezbytná opatření před akcí. Taková preventivní opatření mohou zahrnovat, ale nejsou omezena na adekvátní přípravu EOT pro zpracování zpráv o plánovaných nebo neplánovaných vjezdech, eskalační protokoly, zavedenou linii velení, určený bod(y) kontaktu, posouzení rizik, spojení s WMF a také představitelé místa konání. Podrobné kroky při přípravě události jsou uvedeny v části Příprava procesu zásad zákazu události.

Identifikace uživatele se zákazem události

Skutečnost, že uživateli byla zakázána účast na události, ho nemusí odradit ani mu zabránit ve fyzickém připojení nebo pokusu o připojení. Takové pokusy mohou být identifikovány předem nebo během události různými způsoby, jak je navrženo v části Identifikace uživatele pásma událostí v procesu zásad zákazu události.

Účast na akci, na kterou je zakázán vstup, je formou obtěžování. Takové akce mohou vést k okamžitému vyloučení z akce a mohou mít za následek další sankce, včetně, ale bez omezení na, rozšíření místního zákazu nebo globálního zákazu na wiki. Jako takový si WMF vyhrazuje právo odmítnout vstup nebo zrušit dříve udělené právo na vstup bez náhrady každému účastníkovi, který poruší tyto nebo jiné zásady, podle vlastního uvážení nadace.

Zacházení se zakázaným uživatelem

EOT by měl během plánovacího procesu vyvinout veškeré možné úsilí, aby zabránil osobám se zákazem účasti na osobní akci. Pokud by se zakázaná osoba přesto dokázala fyzicky zúčastnit akce, mělo by být zajištěno její bezpečné vyvedení z areálu a měly by být informovány všechny příslušné orgány. Pokud je to nutné, měla by být nabídnuta podpora všem osobám postiženým zakázanou osobou. Podrobné kroky k tomuto procesu jsou uvedeny v části Zacházení se zakázaným uživatelem v procesu zásad pro zákaz událostí.

Recenze po incidentu

Aby bylo zajištěno, že byly podniknuty všechny možné akce a pokryty všechny základny, a také aby byly identifikovány možné oblasti pro zlepšení, měla by být provedena úplná pitva po zprávách o zakázaných jedincích, kteří se pokusili nebo uspěli v účasti na akcích. Toto přezkoumání může být provedeno společně mezi organizačním týmem události a týmem Trust and Safety.