Zásady informátorů Wikimedia Foundation
Toto pravidlo nebo postup spravuje nadace Wikimedia. Uvědomte si prosím, že v případě jakéhokoli rozdílu ve významu nebo výkladu mezi původní anglickou verzí tohoto obsahu a překladem má přednost původní anglická verze. |
Dodržování zákonů myslíme vážně a ochranu oznamovatelů, kteří nás v dobré víře upozorní na případy možného protiprávního jednání nebo finančního pochybení. Naši správci, úředníci, zaměstnanci, dobrovolníci a nezávislí dodavatelé najatí k poskytování služeb Wikimedia Foundation musí při plnění svých povinností a povinností dodržovat platné zákony a předpisy. Tato politika oznamovatelů se vztahuje na všechny takové osoby.
Všichni sdílíme odpovědnost za zajištění toho, že na našem pracovišti nedochází k nezákonnému chování a finančním proviněním. Pokud obdržíte stížnost, na kterou se vztahují tyto zásady, nebo pokud jste svědky jakéhokoli jednání, o kterém se důvodně domníváte, že by se na něj tyto zásady mohly vztahovat, očekáváme, že v dobré víře tuto stížnost nebo jednání nahlásíte, a doporučujeme vám používat kanály uvedené v těchto zásadách. Očekáváme také, že naši zaměstnanci a všichni ostatní spojenci s Wikimedia Foundation budou plně spolupracovat při vyšetřování stížností.
Rozsah a cíle
Tyto zásady stanovují postupy hlášení a ochranu oznamovatelů související se stížnostmi na potenciální porušení zákona a finanční pochybení. Nevztahují se na všechny typy stížností nebo pochybení, ačkoli ostatní zásady, kterými se takové stížnosti a pochybení řídí, také důsledně chrání před odvetnými opatřeními ty, kteří v dobré víře podávají oznámení/stížnosti. Například na sexuální obtěžování, diskriminaci, spory se spolupracovníky a různé typy střetů zájmů se vztahují jiné zásady. Tyto stížnosti mohou spustit různé kanály podávání zpráv nebo vyšetřování a měly by být nahlášeny konkrétním členům oddělení Talent & Culture nebo příslušné osobě nebo oddělení, jak je stanoveno v příslušných zásadách.
Hlavní cíle této politiky oznamovatelů jsou:
- Podporovat v dobré víře oznamování podezření na (a) nezákonnou činnost nebo (b) podvodné, nečestné nebo neetické zneužití zdrojů nebo majetku Wikimedia Foundation; a
- Chránit ty, kteří nám v dobré víře nahlásí takové aktivity nebo kteří používají jiné kanály pro hlášení dostupné podle platných zákonů nebo předpisů.
I když tato zásada poskytuje mechanismus hlášení, který má nadaci Wikimedia Foundation upozornit na jakékoli obavy, můžete mít další kanály a práva hlášení podle platných místních, státních nebo federálních zákonů a předpisů, včetně hlášení přímo orgánům činným v trestním řízení. Přesto vám doporučujeme podávat zprávy podle těchto zásad, abyste zajistili, že Wikimedia Foundation bude moci plně prošetřit vaše obavy.
Proces hlášení
Co byste měli nahlásit?
Jak bylo uvedeno, pokud se důvodně a v dobré víře domníváte, že jste byli svědky nebo jste byli informováni o potenciálně nezákonném chování nebo zneužití zdrojů nebo majetku Wikimedia Foundation, měli byste takové případy nahlásit. Doporučujeme vám používat kanály Wikimedia Foundation uvedené v těchto zásadách k nahlášení jakékoli zásady, praxe nebo chování Wikimedia Foundation, o kterých se důvodně domníváte, že jsou (a) nezákonnou činností podle platných místních, státních nebo federálních zákonů a předpisů; nebo (b) podvodné, nečestné nebo neetické zneužití zdrojů nebo majetku Wikimedia Foundation, včetně, ale nejen, zpronevěry finančních prostředků; falšování finančních záznamů; podvodné finanční výkaznictví nebo jednání, které může vést k takovému podvodnému výkaznictví; zničení, pozměnění, zatajení nebo falšování dokumentu nebo úředního řízení; podvodné ovlivňování nebo uvádění v omyl jakéhokoli nezávislého veřejného účetního zapojeného do provádění auditu finančních výkazů Wikimedia Foundation; nebo jakákoli jiná forma finanční nepatřičnosti (toto není míněno jako vyčerpávající seznam, ale spíše jako vodítko k typům nevhodného chování, na které se tato politika vztahuje).
Kdo může podat zprávu?
Správci, úředníci, zaměstnanci, dobrovolníci Wikimedia Foundation a nezávislí dodavatelé najatí k poskytování služeb nadace Wikimedia Foundation.
Jak podáváte hlášení?
S ohledem na hlášení učiněná v rámci Wikimedia Foundation podle těchto zásad můžete své obavy nahlásit ústně nebo písemně kterémukoli z následujících osob: vašemu manažerovi, nadřízenému vašeho manažera, určené osobě v oddělení Talent & Culture (jmenovitě, vrchní ředitel pro talenty a kulturu, chargée d'affaires nebo vedoucí pro vztahy s lidmi a začleňování), finančnímu řediteli, hlavnímu právníkovi, výkonnému řediteli, předsedovi výboru pro audit nebo předsedovisprávní rady . Své obavy můžete také nahlásit anonymně prostřednictvím naší horké linky s nezávislou službou.
Pokud je předmětem vaší zprávy výkonný ředitel, můžete své obavy nahlásit přímo předsedovi výboru pro audit nebo předsedovi správní rady. Pokud je předmětem jakékoli zprávy předseda výboru pro audit, můžete své obavy oznámit přímo předsedovi správní rady.
Co se stane po odeslání zprávy?
Všechny zprávy budou podrobeny prvotnímu posouzení. Za předpokladu, že zpráva spadá do těchto zásad, bude ji zpracovávat předseda výboru pro audit, který je odpovědný za dohled nad hodnocením a vyšetřováním obav z potenciálně nezákonné činnosti nebo zneužití zdrojů nebo majetku Wikimedia Foundation nahlášených podle těchto zásad. Jak je uvedeno výše, pokud je předmětem jakékoli zprávy předseda výboru pro audit, může být zpráva předána přímo předsedovi správní rady.
Předseda výboru pro audit může při vyšetřování a řešení zprávy požádat o pomoc další osoby, včetně hlavního právního zástupce, finančního ředitele, dalších členů výboru pro audit, dalších zaměstnanců a případně externího právního zástupce. Žádný zmocněnec, úředník nebo zaměstnanec se však nesmí účastnit vyšetřování zprávy, které je předmětem, ani být přítomen žádnému jednání nebo hlasování.
Veškeré obavy z protiprávního jednání předané předsedovi výboru pro audit budou neprodleně posouzeny a prošetřeny, a bude-li to opodstatněné, mohou být přijata nápravná opatření.
Diskrétnost
Zprávy, na které se vztahují tyto zásady, budou v maximální možné míře důvěrné, v souladu s provedením úplného a spravedlivého vyšetřování a dosažením vhodného řešení. To může vyžadovat sdílení informací ve zprávě s dalšími lidmi, jako jsou příslušní zaměstnanci, další svědci, správní rada, kontrolní výbor a externí účetní a právníci Wikimedia Foundation.
Pokud své připomínky neodešlete anonymně, budeme vás informovat o tom, jaká opatření budou přijata (nebo neprovedena) v rozsahu, který je přiměřeně možný a v souladu s jakýmikoli omezeními ochrany soukromí nebo důvěrnosti. Pokud nedojde k žádné další akci nebo vyšetřování, poskytneme vám také vysvětlení v rozsahu, který je přiměřeně možný a v souladu s jakýmikoli omezeními ochrany soukromí nebo důvěrnosti.
Jaký je rozdíl mezi hlášením "anonymně" a hlášením "důvěrně"?
Pokud své hlášení odešlete anonymně, nebudeme znát vaši totožnost, pokud vaše hlášení neobsahuje podrobnosti, které by vás mohly identifikovat. Všechna hlášení (a vaše totožnost, pokud se ji rozhodnete zveřejnit) budou v rámci kanálu hlášení důvěrné, v souladu s naší povinností provést úplné a spravedlivé vyšetřování. Vaši zprávu budeme sdílet nebo jinak zveřejníme vaši zprávu, jak je to vhodné, pouze za účelem provedení úplného a spravedlivého vyšetřování a dosažení odpovídajícího řešení, ke kontrole operací Wikimedia Foundation obecně nebo k dodržení platných zákonů.
Ochrana před odvetou
V souladu s touto politikou a platnými zákony vás Wikimedia Foundation nebude propouštět, degradovat, pozastavovat, vyhrožovat vám, obtěžovat vás ani se proti vám mstít na základě skutečnosti, že jste (a) jednali v souladu s těmito zásadami, když jste tak učinili v dobré víře; nebo (b) uplatnili svá práva podle místních, státních nebo federálních zákonů a předpisů.
Mezi činnosti chráněné před odvetou patří:
- Odesílání přiměřených zpráv v dobré víře podle těchto zásad;
- Iniciování, svědectví, napomáhání nebo jiná účast na jakémkoli vyšetřování, soudním sporu nebo správním jednání týkajícím se porušení místních, státních nebo federálních zákonů a předpisů;
- Poskytování nebo vyjádření úmyslu poskytnout v dobré víře úředníkovi činnému v trestním řízení informace týkající se spáchání nebo možného spáchání jakéhokoli porušení místních, státních nebo federálních zákonů a předpisů;
- Odmítnutí účasti na jakékoli činnosti, která je podvodným, nečestným nebo neetickým zneužitím zdrojů nebo majetku Wikimedia Foundation, a podání zprávy o tomto problému v souladu s těmito zásadami a nebo
- Odmítnutí účasti na jakékoli nezákonné činnosti v rozporu s platnými místními, státními nebo federálními zákony a předpisy.
Pokud se důvodně domníváte, že jste byli odvetnými opatřeními v rozporu s těmito zásadami, měli byste postupovat podle postupů pro podání hlášení kterémukoli z výše uvedených oddělení nebo jednotlivců. Jakýkoli jednotlivec v rámci nadace Wikimedia Foundation podléhá disciplinárnímu trestu, pokud podnikne odvetná opatření proti jiné osobě, která v dobré víře nahlásila potenciální porušení, na které se vztahují tyto zásady, která spolupracovala při vyšetřování takového porušení nebo která jinak jednala v dobré víře v v souladu s podmínkami těchto zásad.