Policy:Code of Conduct of the Wikimedia Foundation Board of Trustees/cs

This page is a translated version of the page Policy:Code of Conduct of the Wikimedia Foundation Board of Trustees and the translation is 99% complete.

Tato pravidla byla schválena představenstvem a naposledy aktualizována dne 15. září 2021.

Očekávání chování

Wikimedia Foundation ("nadace"), správní rada, úředníci, výbory a zaměstnanci dodržují vysoké standardy obchodní a osobní etiky při výkonu svých povinností a odpovědnosti. Od všech správců, vedoucích pracovníků a členů výboru se očekává, že budou jednat v souladu se zásadami uvedenými v tomto dokumentu a také zásadami uvedenými v Univerzálním kodexu chování.

Kodex je založen na deseti klíčových principech uvedených níže. Vztahuje se na všechny členy představenstva bez ohledu na jejich pozici v představenstvu, roli, kterou zastávají, a jurisdikci, ve které žijí nebo pracují.

Správní rada ("představenstvo") přijala následující etický kodex ("kodex") pro své členy s hlasovacím právem a nehlasující funkcionáře (souhrnně "členy představenstva"). Žádný kód nemůže předvídat každou situaci, která může nastat. V souladu s tím má tento Kodex sloužit jako zdroj vůdčích zásad a nikoli absolutních směrnic.

Klíčové principy

Každý člen správní rady musí dodržovat vysoký standard etického chování a jednat v souladu s posláním, vizí a hodnotami nadace. Dobré jméno nadace závisí na způsobu podnikání členů správní rady a na tom, jak veřejnost toto jednání vnímá. Neetické jednání nebo zdání neetického jednání nejsou přijatelné. Členové představenstva by se měli při plnění svých povinností řídit následujícími zásadami. Upozorňujeme však, že tento Kodex takové zásady shrnuje a nic v tomto Kodexu by nemělo být považováno za omezující povinnosti, povinnosti nebo právní požadavky, které musí členové představenstva dodržovat.

Všichni členové představenstva si tento Kodex přečtou alespoň jednou ročně a písemně potvrdí, že tak učinili a že Kodexu rozumí.

Tento kodex bude pravidelně revidován správním výborem. Správní výbor doporučí představenstvu jakékoli navrhované změny kodexu, pokud to považuje za vhodné.

1. Zastupování a zodpovědnost

Všichni členové správní rady by si měli být vědomi své etické, právní a profesní odpovědnosti vůči konkrétní komunitě, ve které pracují, neziskovému sektoru a nadaci Wikimedia Foundation.

  • Členové správní rady neučiní žádné prohlášení jménem nadace ani se nebudou snažit zastupovat nadaci prostřednictvím jakéhokoli veřejného média, včetně digitálních sociálních médií, pokud k tomu nejsou oprávněni.
  • Členové správní rady nebudou nadaci žádným způsobem zavazovat k žádným dohodám nebo konkrétním jednáním, pokud k tomu nebudou oprávněni.
  • Členové představenstva budou dodržovat všechny platné stanovy a předpisy vztahující se na neziskové organizace a podmínky stanov, stanov a zásad přijatých představenstvem.
  • Členové správní rady budou chránit zájmy nadace Wikimedia Foundation, jak stanoví její správní rada, její poslání a obezřetná obchodní praxe.

Práce Wikimedia Foundation zahrnuje mnoho důležitých zainteresovaných stran, včetně uživatelů, přispěvatelů projektu, přidružených organizací hnutí Wikimedia, dárců a partnerů. Zájmy těchto zúčastněných stran jsou sice často v souladu se zájmy nadace, ale jsou odděleny od zájmů nadace. Členové správní rady jsou povinni upřednostňovat při veškerém rozhodování zájmy nadace.

Správní rada je odpovědná za to, aby členové představenstva byli odpovědní za své povinnosti a závazky a za dodržování tohoto Kodexu.

2. Bezúhonnost a poctivost

Všichni členové představenstva by měli:

  • Být čestní a přesní v reprezentaci své profesní příslušnosti a své kvalifikace, včetně takových záležitostí, jako jsou znalosti, dovednosti, školení, vzdělání a zkušenosti.
  • Podniknout přiměřené kroky, aby zajistili, že jejich kvalifikace a kompetence nebudou zkreslovány ostatními, a opravte jakékoli zjištěné nepravdivé informace. Členové představenstva musí rozpoznat a objasnit hranice svých znalostí, dovedností, školení, kvalifikace, vzdělání a zkušeností.
  • Být upřímní a přesní ve sdělování odborných závěrů, názorů a zjištění výzkumu a při uznávání potenciálních omezení.

3. Dotaz

Členové správní rady učiní taková opatření, která jsou nezbytná k tomu, aby byli dostatečně informováni pro rozhodování jménem nadace a aby se informovaně účastnili činnosti správní rady. Od členů představenstva se očekává, že se zúčastní všech schůzí představenstva, s výjimkou případů, kdy je účast znemožněna kvůli neobvyklým okolnostem. Od členů představenstva se očekává, že budou reagovat na obchodní sdělení ostatních členů představenstva v přiměřené lhůtě.

4. Respekt a čestnost

Nadace se zavazuje udržovat a podporovat profesionální prostředí, ve kterém se členové správní rady k sobě navzájem chovají důstojně a s respektem. Členové představenstva nebudou diskriminovat, šikanovat nebo obtěžovat ostatní na základě kulturních rozdílů a rozdílů v rolích, včetně (ale ne výlučně) těch, které zahrnují pohlaví, věk, postižení, vzdělání, etnický původ, genderovou identitu, jazyk, národnostní původ, politické přesvědčení, rasu , náboženství, sexuální orientace, manželský nebo rodinný stav a socioekonomický status. Členové správní rady budou respektovat znalosti, vhled, zkušenosti a odbornost kolegů členů správní rady (bez ohledu na profesní dráhu a délku sdružení Nadace), příslušných třetích stran a široké veřejnosti.

Nadace uznává jako šikanu chování, které může být charakterizováno jako urážlivé, zastrašující, zlomyslné nebo urážlivé nebo zneužití či zneužití moci prostřednictvím prostředků určených k podkopání, ponížení, očernění nebo zranění příjemce. Šikana nemusí být úmyslná; někdo může projevit šikanující chování, aniž by to zamýšlel. Ať už má jakoukoli formu, je neopodstatněná a pro jednotlivce nevítaná a často způsobí u jednotlivce nebo skupiny jednotlivců rozpaky, strach, ponížení nebo úzkost. Šikana je často důsledkem zneužití individuální síly odvozené od postavení/postavení, fyzické síly nebo síly osobnosti. Může také vzniknout z kolektivní moci vycházející ze síly čísel.

Nadace uznává jako obtěžování jakékoli nevítané verbální nebo fyzické chování, včetně sexuálních návrhů, kdy nežádoucí chování má za účel nebo účinek buď narušit důstojnost jiné osoby nebo vytvořit zastrašující, nepřátelské, ponižující, ponižující nebo urážlivé prostředí pro tuto osobu. Obtěžování nemusí být úmyslné. Někdo může obtěžovat jinou osobu, aniž by to zamýšlel. V některých situacích, kdy je nechtěné chování závažné, může jeden incident představovat obtěžování. V jiných situacích se chování může stát obtěžováním, pokud je opakované nebo trvalé.

Následující seznam uvádí příklady typů chování, které se může rovnat obtěžování, i když seznam není v žádném případě vyčerpávající:

  • Nevítaný fyzický kontakt nebo fyzická interakce. To může sahat od zbytečných doteků nebo otírání cizího těla, fyzického napadání, nátlaku na pohlavní styk, fyzického vyhrožování, urážlivého nebo hrubého chování nebo gest. To může také zahrnovat invazi do něčího "osobního prostoru" tím, že stojíte velmi blízko u něj, kde to není nutné.
  • Nevítané verbální chování. To může zahrnovat poznámky a komentáře o vzhledu, oplzlé komentáře, sexuální návrhy, narážky a žerty, vytváření nebo opakování urážlivých nebo stereotypních komentářů, vtipů nebo písní, vyhrožování nebo povýšených komentářů.
  • Nevítaná písemná nebo vizuální interakce. To může zahrnovat zasílání nevítaných e-mailů, poznámek nebo obrázků a zobrazování nebo odesílání urážlivého materiálu na sociálních sítích/webech/blozích nadace atd.

Obtěžování, šikana a pronásledování elektronickými metodami. Vzhledem k míře současné závislosti na elektronických komunikačních prostředcích je třeba konkrétně poznamenat, že obtěžování, šikana a viktimizace ze strany členů představenstva elektronickými prostředky je rovněž nepřijatelné. Může to například zahrnovat:

  • Odesílání e-mailů (s přílohami nebo bez nich), které porušují podmínky tohoto kodexu;
  • Opakované zasílání nevyžádaných zpráv, i když obsah každé jednotlivé zprávy nepředstavuje obtěžování, šikanu nebo pronásledování;
  • Záměrné ignorování zpráv od konkrétních kolegů;
  • Nevhodné kopírování e-mailů stranám, které nejsou považovány za relevantní pro diskusi, jako způsob zastrašování nebo nepatřičného získávání vlivu na ostatní členy představenstva, hosty, dobrovolníky nebo zaměstnance.

5. Soukromí a důvěrnost

Všichni členové představenstva respektují individuální a kolektivní práva na soukromí a zachovávají důvěrnost v souladu se zákony USA a dalšími platnými zákony a předpisy.

Členové správní rady by nikdy neměli prozradit žádné důvěrné informace o nadaci nebo jejích operacích, uživatelích, dárcích, partnerech nebo prodejcích, které se k nim dostanou z jakéhokoli zdroje, s výjimkou případů, kdy je zveřejnění povoleno nebo zákonem nařízeno. Pro účely tohoto kodexu "důvěrné informace" zahrnují všechny neveřejné informace týkající se nadace, jejího podnikání, uživatelů, dárců, partnerů nebo prodejců.

Proces týkající se uchovávání důvěrných informací lze nalézt v Dohodě správní rady o důvěrnosti nadace Wikimedia, která se čas od času vypracovává a upravuje, jak to správní rada považuje za vhodné.

6. Vyhýbání se osobnímu zisku

Členové správní rady by neměli nabízet ani přijímat úplatky ani pobídky, a to ani osobně, ani jménem nadace.

Členové správní rady by se měli zdržet využívání své role v nadaci ve prospěch jakýchkoli zvláštních zájmů uvnitř nadace i mimo ni.

7. Střet zájmů

Členové správní rady slouží zájmům nadace před zájmy jakékoli jiné osoby, skupiny nebo zainteresované strany nadace. Členové správní rady by neměli podléhat vlivům, zájmům nebo vztahům, které jsou v rozporu se zájmy nadace nebo její schopností fungovat v souladu s jejím posláním, ani by se tak mělo zdát. Členové správní rady jednají v nejlepším zájmu nadace, včetně zájmů zaměstnanců a majetku nadace.

Všichni členové správní rady by měli nadační radě oznámit jakékoli konkurenční profesní nebo osobní zájmy, které se mohou týkat jejich činnosti v rámci nadace a akcí a komunitních skupin podporovaných nadací. Členové správní rady by měli zejména zveřejnit veškeré probíhající spory, oznamovací činnost nebo vyšetřování, která mohou narušit jejich služby nadaci nebo poškodit pověst nadace. Veškeré aktivity prováděné jménem nadace musí být v souladu s posláním nadace, strategickými cíli a zásadami uvedenými v této příručce.

Další informace o střetech zájmů a procesu jejich přezkoumání jsou obsaženy v Zásadách střetu zájmů pro členy představenstva, vedoucí pracovníky, vedoucí pracovníky a klíčové zaměstnance.

8. Vztah představenstva se zaměstnanci

Správní rada uznává mocenské a výsadní postavení, které správci v nadaci mají. Vzhledem k tomu, že správní rada je nejvyšší úrovní autority v nadaci, zaměstnanci budou mít tendenci přistupovat ke všem zprávám, žádostem a otázkám správců s velkou naléhavostí a důležitostí. Pro příležitostný komentář nebo e-mail od správce je snadné vytvořit další práci pro zaměstnance nebo přimět zaměstnance, aby změnili priority své stávající práce. Aby bylo zajištěno náležité zapojení do práce nadace, správci by měli:

  • Komunikovat především s výkonnými zaměstnanci (úroveň C) a zaměstnanci v konkrétních podpůrných rolích představenstva. Jakákoli komunikace správce s ostatními zaměstnanci by se měla týkat konkrétního úkolu předem schváleného jako činnost představenstva.
  • Zahrnout (například CC na e-mailu) alespoň jednoho zaměstnance do veškeré obchodní komunikace se zaměstnanci. Představitelé správní rady by si měli být vědomi jakýchkoli rozhovorů, které správci vedou se zaměstnanci.
  • Ujasnit si jakékoli očekávané nebo požadované výsledky komunikace se zaměstnanci, zejména pokud není potřeba žádná reakce zaměstnanců.
  • Poskytnout jakoukoli kritickou zpětnou vazbu o výkonu zaměstnanců příslušnému představiteli správní rady, nikoli přímo zaměstnanci (nebo jejich manažerovi). Předseda představenstva může pracovat v rámci vhodných kanálů, aby poskytl zpětnou vazbu. Pověřenci by nikdy neměli činit prohlášení kritická k výkonu zaměstnanců na otevřeném nebo veřejném fóru.

Správní rada určuje celkovou strategii a priority nadace, ale neměla by se zapojovat do každodenního provozu nadace. Zaměstnanci pravidelně informují o pokroku nadace v souvislosti s její strategií a prioritami během pravidelných zasedání správní rady a před jejich konáním. Správci by měli zajistit, aby informace, které obdrží v těchto aktualizacích, byly dostatečné k tomu, aby mohli plnit své povinnosti v oblasti dohledu. Správci by se měli vyvarovat žádostí o podrobné informace nebo zprávy o činnosti nadace, které jdou nad rámec toho, co je potřeba pro strategická a směrná rozhodnutí správní rady, zejména pokud by splnění požadavku vyžadovalo, aby zaměstnanci připravili nové materiály. Opakované kladení otázek, které zahrnují stále více detailů, je formou mikromanagementu.

9. Interakce představenstva s členy komunity a médii

Správní rada uznává, že mnoho zúčastněných stran, včetně přispěvatelů projektů, přidružených společností hnutí Wikimedia, dárců, partnerů a široké veřejnosti, má významný zájem na činnosti a řízení nadace. Představenstvo se proto snaží zajistit vhodnou komunikaci s výhradou obav o důvěrnost.

Pokud správní rada písemným rozhodnutím nepověří jednu nebo více osob, aby hovořily za nadaci, má generální ředitel výhradní pravomoc mluvit za nadaci v souladu s platnou politikou. Generální ředitel může podle svého uvážení delegovat své komunikační pravomoci na příslušné zaměstnance.

Předseda představenstva může hovořit za představenstvo pouze tak, jak je stanoveno ve stanovách, v příručce představenstva nebo na základě písemného rozhodnutí představenstva pro konkrétní účely. Představenstvo může podle svého uvážení písemným rozhodnutím pověřit jakoukoli osobu, aby vystupovala jeho jménem.

Představenstvo působí a rozhoduje jako orgán:

  • Ne každé rozhodnutí představenstva bude jednomyslné, ale i v případě nesouhlasu by měl každý člen představenstva přijmout a podpořit rozhodnutí představenstva ve veřejné komunikaci.
  • Členové správní rady by neměli podkopávat rozhodnutí správní rady tím, že s ním vyjádří svůj nesouhlas, odmítnou se účastnit jakéhokoli úsilí nebo činností, které z něj vyplývají, nebo se pokoušejí zpochybnit je na veřejném fóru.
  • Členové správní rady by se měli vyvarovat zaujímání veřejného stanoviska k záležitosti, která bude (nebo pravděpodobně bude) předložena správní radě.

10. Vymáhání

Členové rady projednají s ombudsmanem a předsedou správního výboru jakékoli otázky nebo problémy, které mohou vyvstat v souvislosti s dodržováním tohoto kodexu. Porušení tohoto kodexu, ať už úmyslné nebo neúmyslné, bude přezkoumáno ombudsmanem (nebo správním výborem nebo jakýmkoli podvýborem zřízeným správním výborem (s výjimkou členů rady, jejichž porušení je přezkoumáváno), který v případě potřeby vydá doporučení Závažné porušení tohoto Kodexu může být důvodem k odvolání člena představenstva, který se dopustil porušení v souladu se stanovami nadace a platnými právními předpisy.

Popis

Tento kodex chování vyjadřuje zásady, které musí dodržovat všichni správci a úředníci nadace Wikimedia Foundation. Nemusí však pokrývat každý problém, který může nastat. Tento kodex podporuje důvěru a respekt členů správní rady a všech ostatních zúčastněných stran zapojených do činností nadace. Nadace má formální postup pro řešení stížností.

Další zdroje

Postup řešení stížností

Úvod

Postup pro vyšetřování obvinění z porušení Kodexu chování správní rady bude obvykle zahájen neformálním postupem uvedeným v (1) níže. Pokud se však stěžovatel domnívá, že neformální proces není v jeho situaci proveditelný, lze použít formální postup, aniž by byl nejprve vyčerpán neformální postup. To by se normálně provedlo na základě rady předsedy / veřejného ochránce práv nadace v plné konzultaci se stěžovatelem.

1. Neformální postup

  1. Stěžovatel, který se domnívá, že došlo k porušení některého ze základních kodexů chování, by se měl, je-li to proveditelné, snažit věc vyřešit osobně s osobou, proti níž je obvinění vzneseno.
    1. Tento přístup nemusí být v některých situacích vhodný, například pokud je stěžovatelem zaměstnanec nebo pokud dané chování zahrnuje obtěžování, šikanu nebo jiné situace, kdy jde o osobní bezpečnost.
  2. Pokud je osobní přístup podle bodu 1(A) neúspěšný nebo nevhodný, měli by stěžovatelé věc předložit předsedovi/ombudsmanovi nadace. Předseda/ombudsman by měl v přiměřené době (s vědomím, že předseda/ombudsman je nekompenzovaná funkce s jinými povinnostmi),
    1. Projednat se stěžovatelem stížnost (může to být provedeno e-mailem nebo ústně a měl by být veden záznam);
    2. Kontaktujte osobu, na kterou byla stížnost podána, popište její povahu a zjistěte její odpověď na stížnost;
    3. Je-li to vhodné, uspořádejte se stranami společnou schůzku k projednání případu;
    4. Poskytujte stranám doporučení, jak záležitost vyřešit (aniž by nutně museli připisovat vinu nebo odpovědnost) způsobem, který se snaží vytvořit a podporovat profesionální a respektující pracovní vztah mezi stranami;
    5. Uchovávejte stručný písemný záznam v evidenci v kanceláři nadace Wikimedia.
  3. Je-li předsedou nadace osoba, proti které je stížnost podána, bude odstavec 1(B) vykládán tak, že odkazuje na místopředsedu nadace nebo ombudsmana. Totéž platí pro formální postup podle 2(B).

2. Formální postup

  1. Pokud neformální postup nevyřeší záležitost nebo pokud je neformální postup považován za nevhodný z důvodu závažné povahy údajného jednání, může stěžovatel podat formální stížnost podle tohoto postupu.
  2. Formální stížnost by měla být podána písemně předsedovi/ombudsmanovi nadace, který neprodleně zašle kopii stížnosti osobě (osobám), vůči níž je obvinění vzneseno.
  3. Písemná stížnost by měla obsahovat následující informace:
    1. Jméno osoby (osob), proti níž je stížnost podána;
    2. Povaha jednání, na které je stížnost podána, včetně dat a časů, pokud je to možné;
    3. Jména všech lidí, kteří mohli být svědky jednání, na které si stěžují;
    4. Jakákoli akce, která již mohla být přijata (buď podle (1) výše nebo jinak) k vyřešení záležitosti.
  4. Předseda/ombudsman nadace zahájí prošetření stížnosti.
    1. Šetření provádí výbor jmenovaný předsedou/ombudsmanem nadace po konzultaci s výkonným výborem správní rady.
    2. Vyšetřovací komise může od stran a případných svědků (bez ohledu na to, zda jsou identifikováni kteroukoli stranou či nikoli) požadovat, aby předložili důkazy v přiměřené době od podání žádosti. Veškeré důkazy budou poskytnuty písemně (včetně e-mailu). Jednotlivci mohou být také vyzváni, aby předložili ústní prohlášení ze svého písemného prohlášení. Těm, kteří poskytují důkazy, je třeba hned na začátku připomenout, že budou použity k vyřešení věci.
  5. Vyšetřovací komise připraví zprávu, která přezkoumá důkazy a:
    1. Doporučuje, aby na základě důkazů byla stížnost zamítnuta;
    2. NEBO dává doporučení pro neformální řešení záležitosti (aniž by bylo nutné připisovat vinu nebo odpovědnost) způsobem, který usiluje o vytvoření a podporu profesionálního a respektujícího pracovního vztahu mezi stranami s využitím jakýchkoli mediačních služeb, které mohou být dostupné;
    3. NEBO rozhoduje, že se jedná o prima facie případ k zodpovězení, a doporučuje, aby byla záležitost řešena formálním usnesením projednaným na zasedání správní rady výkonného výboru nadace. Stěžovaný subjekt bude informován o 21 dnech, aby se mohl zúčastnit a předložit svůj případ.
  6. Výkonný výbor má tyto disciplinární pravomoci:
    1. Napsat formální nedůvěru;
    2. Vyloučit jednotlivce, ať už dočasně nebo trvale, z konkrétních nadací organizovaných nebo podporovaných akcí nebo aktivit a
    3. Doporučit odvolání z dozorčí rady (vyžadující usnesení představenstva).
  7. Proti výsledku šetření může podat odvolání buď stěžovatel, nebo osoba, proti níž byla stížnost podána. Jakékoli odvolání je třeba podat písemně předsedovi nadace/ombudsmanovi (nebo, pokud je stížnost proti předsedovi, místopředsedovi nadace nebo ombudsmanovi). Odvolání lze podat pouze z důvodu procesních vad nebo je-li výsledek vyšetřování považován za zjevně nepřiměřený.

3. Obecné

  1. Strana nebo svědek jednající v jakékoli fázi tohoto Postupu, který vědomě učiní prohlášení, které je nepravdivé, zlomyslné a lehkomyslné nebo ve zlé víře, může podléhat disciplinárním pravomocem Exekutivy podrobně popsaným v 2(f). Vyšetřovací výbor by měl každé takové jednání prošetřit a jako součást své zprávy vydat doporučení.
  2. Ve všech fázích tohoto řízení může být stěžovatel, osoba, na kterou je stížnost podána, nebo svědek doprovázen kolegou, který nemusí být členem nadace.
  3. Veškeré informace shromážděné podle tohoto postupu budou v maximální možné míře důvěrné, v souladu s provedením úplného a spravedlivého vyšetřování a dosažením vhodného řešení. To může vyžadovat sdílení informací ve stížnosti (včetně identity stěžovatele) s dalšími lidmi, jako jsou příslušní zaměstnanci, další svědci, správní rada, výbory správní rady a externí právníci nadace.

Prohlášení

Jako člen správní rady nadace Wikimedia jsem si já, __________________, přečetl Prohlášení o poslání, Kodex chování a Příručku správní rady nadace Wikimedia Foundation. Budu je dodržovat kodexu chování veřejně a v roli člena správní rady.

Vloženo dne __________________.

Podepsané: __________________

Jméno: __________________

Funkce: Člen správní rady nadace Wikimedia